Zapraszamy młodzież w wieku 15-19 lat do wzięcia udziału w pionierskim projekcie Teatru Garnizon Sztuki

Teatr OnLINE/OnLIFE #Internauci

Wybór tematu i składanie aplikacji

W drodze głosowania wybrany zostaje temat sztuki, a chętni piszą uzasadnienie wyboru.

Warsztaty scenariopisarskie

Wyłonienie uczestników warsztatów i wspólna praca nad tekstem sztuki teatralnej.

Finał online

Czytanie performatywne powstałej sztuki - streaming online

Wystawienie sztuki

Inscenizacja powstałej sztuki na scenie Teatru Garnizon Sztuki

Chcesz z nami napisać sztukę teatralną?

Jesteś kreatywny? Lubisz pisać? Chciałbyś opowiedzieć o czymś dla Ciebie ważnym? Albo zabawnym? A może poruszającym? Zapraszamy Cię na warsztaty scenariopisarskie z wybitnym scenarzystą filmowym i pisarzem Cezarym Harasimowiczem. W ciągu sześciu spotkań online powstanie scenariusz sztuki teatralnej, którą potem wystawimy na profesjonalnej scenie, a zagrają w niej zawodowi aktorzy.

REGULAMIN PROJEKTU

Image Description
Image Description

Cezary Harasimowicz

Pisarz, dramaturg, ale przede wszystkim scenarzysta filmowy.

Jest laureatem kilkunastu nagród krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych należy zaliczyć Europejską Nagrodę Filmową za "300 mil do nieba" i Hartley-Merrill Award za scenariusz do „Bandyty". Autor scenariuszy wielu filmów, m.in. "Żyć nie umierać", "Daleko od okna" oraz seriali telewizyjnych, m. in. "Ekstradycja III" oraz "Przeprowadzki". Ma również na koncie liczne powieści, zbiór opowiadań oraz inscenizacje swoich sztuk teatralnych, m.in.: “POZYTYWNI", "CZWORO DO POPRAWKI", "SAME PLUSY". Jego powieść dla dzieci "Mirabelka" została uznana za Wydarzenie Roku 2018. W 2020 „Mirabelka”dołączona została do kanonu lektur szkolnych. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Rola mentora

Mentor będzie przewodnikiem po Waszej historii. Podpowie jak budować sceniczną opowieść.

TY jesteś najważniejszy

Zapewne udział w naszym projekcie będzie dla większości jedynie dobrą zabawą, próbą swoich sił, ale może się zdarzyć, że właśnie dla Ciebie będzie początkiem wspaniałej przygody i impulsem do odkrycia w sobie prawdziwego talentu pisarskiego, który zadecyduje o wyborze drogi zawodowej.

OnLINE / OnLIFE

Projekt przenosi się z rzeczywistości internetowej (online) do „realu“ (onlife). Sztuka wchodzi w etap „żywego“ teatru i wejdzie do stałego repertuaru Garnizonu Sztuki - teatru pozytywnych emocji.

Weź udział

1. Zagłosuj na temat z wybranej listy.

2. Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, napisz krótkie (do 800 znaków) uzasadnienie.

Harmonogram projektu

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW

13 marca - SESJA 1 - TEMAT I GATUNEK

Po zapoznaniu się z uczestnikami, #Internauci pod przewodnictwem mentora zbiorowo omówią wybrany jeden czterech tematów oraz gatunek literacki, który najbardziej pasuje do tego tematu. Wyborowi będzie towarzyszyć kreatywna dyskusja dlaczego akurat ten temat i gatunek jest interesujący.

20 marca - SESJA 2 - POSTACI

Wybrany temat musi mieć swojego protagonistę, antagonistę i drugoplanowe postaci. Temu wyborowi będzie poświęcona druga sesja. A więc określenie płci, wieku, pochodzenia, charakteru głównego bohatera i reszty postaci. #Internautom zostanie wyznaczone zadanie domowe: trzy zwięzłe zdania na temat każdej postaci. „Praca domowa” będzie przesłana do następnej środy do godz. 12.00. na skrzynkę kontaktową.

27 marca - SESJA 3 - FABUŁA

Na początku sesji mentor omówi i wybierze najlepsze „prace domowe”, a co za tym idzie – najciekawszą postać głównego bohatera (bohaterki), antagonisty i postaci drugoplanowych. Teraz będziemy na tej podstawie budować fabułę. Mentor wyjaśni na czym polega wyznaczenie głównego celu bohatera, stawianie przeszkód, budowanie punktów zwrotnych, budowanie ekspozycji, konfrontacji, kulminacji, rozwiązania. Jak sztuka dzieli się na akty. A także wybierzemy wspólnie odpowiednie miejsce i czas dla akcji sztuki. #Internautom zostanie wyznaczone zadanie domowe: pięć zwięzłych zdań (logline) dotyczących fabuły przyszłej sztuki. „Praca domowa” będzie przesłana do następnej środy do godz. 12.00. na skrzynkę kontaktową.

10 kwietnia - SESJA 4 - PRZEBIEG AKCJI

Na początku sesji mentor omówi i wybierze najlepsze „prace domowe”, a co za tym idzie – najciekawszy logline przyszłej sztuki. Teraz spróbujemy wspólnie zbudować przebieg akcji. Mentor wyjaśni na czym polega t. zw. „drabinka”, czyli plan akcji zawierający się w 10. punktach dotyczących najważniejszych scen sztuki. Jako zadanie trzeba będzie w domu stworzyć ową „drabinkę”, a na jej podstawie napisać jednostronicowe streszczenie sztuki. „Praca domowa” będzie przesłana do następnej środy do godz. 12.00. na skrzynkę kontaktową.

17 kwietnia - SESJA 5 - DIALOG

Na początku sesji mentor oceni najlepsze streszczenia fabuły. Omówimy jak wybrane sceny ubrać w dialog, na czym polega budowanie akcji przez dialog, na czym polega psychologia dialogu, na czym polega zróżnicowanie dialogu według postaci, na czym polega budowanie sceny dialogowej, jak powinien wyglądać jej przebieg i rytm. #Internauci jako zadanie domowe napiszą jednostronicową próbkę dialogu. „Praca domowa” będzie przesłana do następnej środy do godz. 12.00. na skrzynkę kontaktową.

24 kwietnia - SESJA 6 - PODSUMOWANIE:

Mentor omówi przesłane prace domowe. Przedstawi najlepsze jego zdaniem rozwiązanie fabuły i podda analizie #Internautów. Teraz usiądzie do swojej pracy domowej i korzystając z prac uczestników Projektu, na podstawie rozmów z nimi i ich inwencji twórczej napisze sztukę, która będzie wystawiona w Teatrze Garnizon Sztuki.

Masz pytania? Napisz na warsztaty@garnizonsztuki.org.pl

Do ostatecznego terminu składania prac pozostało

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy